Sorumluluklarımız

Başarılı Bir İnsanın 10 Kodu

1. Tutarlı bir çaba gösterebilen kişi

Hayatımız boyunca öğreniriz, bu yüzden çabalarımızda ısrarcı olmak çok önemlidir. Kimse sahip olduklarından memnun olmamalıdır. İş ortamımız sürekli değişiyor ve bu tür değişikliklerle baş edemezsek, uzman olarak emekli olmamızın zamanı geldi.

2. Müşterilerine Hızlı Yanıt Veren Kişi

Müşterilerinizin size soru sormasının nedeni, çabuk cevap istemeleridir. Müşterilerin sorularını hemen o anda cevaplamalıyız. Bunun için her daim hazırlıklı olmak önemlidir.

3. Hızlı Karar Veren Kişi

İnsanların bir konu hakkında karar vermesinin uzun sürmesi, hafif şaşkın
oldukları anlamına gelir. Bu gibi zamanlarda insanların yanlış kararlar alması sık görülen bir şeydir. Bir kararın uygunluğu, söz konusu kararın alınması için geçen süre ile orantılı değildir. Hemen karar alabilmek daha önemlidir.

4. İşi İçin Stratejisi Olan İnsan

Her türlü iş için bir stratejinizin olması çok önemlidir. Stratejimiz yoksa, sadece işimizin peşinde sürüklenir gideriz ve sonunda hiçbir şey başaramayız.
Her zaman hedeflerimizi belirlemeli ve onlara ulaşmak için ne yapmamız gerektiğine karar vermeliyiz. Mevcut durumda çalışmanın en uygun yolunun farkında olmalıyız. Stratejisi olan bir kişi, kısa sürede mükemmel bir iş çıkarabilen bir kişidir.

5. İlk İşiyle Olumlu Bir Şekilde Yüzleşebilen Kişi

Herkes deneyimlediği işi rahatlıkla yapabilir. Kişinin gerçek yeteneğinin ilk işinde test edileceği ve ayrıca önemli gelişmelerin gerçekleşeceği zamanlar olacaktır. Tecrübesizliği bahane olarak kullanamayız. İlk işiyle olumlu bir şekilde yüzleşebilen kişi, diğerlerine kıyasla daha hızlı gelişebilen kişidir.

6. İş Yerine Değer Katabilecek Kişi

Katma değeri olmayan işlerden ödül alamayız. Müşterilerimize yüksek katma değer vererek ödüller almalıyız. Müşterilerimizin son değerlendirmesi aldığımız ödüldür. İşimizi iyi yaptığımızı ne kadar düşünürsek düşünelim, müşterilerimizden bunun karşılığını alamazsak, bu onların ihtiyaçlarını karşılayamayacağımız anlamına gelir ve kendini tatmin etmekten öteye gitmez.

7. Keyifle Çalışabilen Kişi

İşyerinde eğlenebilmek, keyif almak çok önemlidir. Zorluk derecesine bakılmaksızın herhangi bir işte keyif alamazsak bu bizim için sadece zaman kaybıdır ve sonunda hiçbir şey elde edemeyiz.

İşinden çok fazla şikâyet eden bir kişi kesinlikle işini düzgün yapamaz.

Başarılı insanlar arasında işinden şikayetçi olan insan sayısı çok azdır. Bunun nedeni ise, başarılı bir kişinin, zorluklarla karşılaştığı anda şikâyet etmek yerine hemen soruna bir çözüm bulmasıdır.

8. Konumunu Bilen Kişi

Bilgimizi ve yetkinlik seviyemizi objektif bir şekilde analiz edebilmeliyiz.

Ve şu anki seviyemize kıyasla her zaman %120’mizi işimize vermeliyiz. Bilgi ve yeteneğimizin sınırları içerisinde çalışırsak hiçbir şey elde edemeyiz. Mevcut işimizin, yeteneğimizi daha da geliştirmeye yardımcı olup olmayacağını objektif bir şekilde analiz etmeli ve yeteneğimizi geliştirmenin yollarını planlamalıyız.

9. Diğerlerinden Farklı Davranabilen Bir Kişi

Sadece başkalarının çalışma tarzını taklit ederek özgün bir çalışmaya ulaşamayız. Kendimizdeki özgünlüğü keşfetmeli ve bir ürün/hizmet geliştirmek için kalıplaşmış düşüncelerden uzak kalıp yeni fikirler edinmeliyiz. Mevcut durumla yetinmemeli, bunun yerine sürekli yeni yollar geliştirmeli ve aramalıyız.

10. İş Felsefesine Sahip Bir Kişi

Ne için çalıştığınızı ve yaşamak için motivasyonunuzu net bir şekilde tanımlayabilir misiniz? İnsanlar nihayetinde ya kendileri ya da başkaları için yaşarlar. Başkaları (müşteriler ve toplum) için yaşama inancı, felsefesi ve iradesi olan kişilerin gerçek profesyoneller olduğu söylenebilir.